Profesjonalny prowadzący na konferencję

Sukces konferencji często zależy od konferansjera – zadbaj o dobry wybór.

Konferencja jako spotkanie specjalistów

Jest tak wiele rodzajów konferencji, jak branż które je organizują. Tematy naukowe, biznesowe, międzynarodowe, finansowe, medyczne, technologiczne.. Wszystkie mają jednak pewne wspólne elementy: potrzebują płynności, sprawnego prowadzenia i panowania nad czasem. Nawet najciekawsze tematy stają się nużące, jeśli agenda rozjeżdża się i utrudnia uczestnikom na przykład zjedzenie w spokoju obiadu. Prowadzący musi w imieniu organizatora egzekwować kolejność, panować nad nastrojem na sali, a często także rozładowywać napiętą atmosferę. To on wie o wszystkich nagłych zmianach, i powinien je podać w przystępnej formie.

Jak wybrać prowadzącego na konferencję?

Rola prowadzącego to duża odpowiedzialność. Nie chodzi tu tylko o czas, ale także o właściwe przedstawienie prelegentów – nierzadko zestresowanych swoim wejściem na scenę – i zbudowanie im gruntu pod wypowiedź. Dobry konferansjer będzie także umiał zapanować nad nieprzewidzianymi zmianami, a także elastycznie wybrnąć z sytuacji które pojawiają się znikąd. Kluczem jest dobre merytoryczne przygotowanie i przede wszystkim: zrozumienie tematu konferencji. To oczywiste, że konferansjer powinien znać pojęcia, slang, a także specyfikę branży. Nie musi stawać się ekspertem w danej dziedzinie, ale powinien co najmniej być jej ciekawy.

Większość konferencji stara się podać jak najwięcej treści w ograniczonym czasie, to zrozumiałe, szczególnie że ściągnięcie wielu ekspertów i zainteresowanych w jedno miejsce to nie lada wyzwanie. Obfita agenda konferencji prosi się jednak o rozluźnienie jej nieco, z pomocą konferansjera który będzie rozumiał potrzeby widowni i porozumiewał się z nią między wystąpieniami panelistów. Rola strażnika czasu to jedno, ale “ambasador widowni” i “przyjaciel prelegentów” to dwie inne funkcje, które z zachowaniem klasy i umiaru należą konferencji do konferansjera. Z uśmiechem, ale i stanowczością.